Endonezya, Türkiye ya da Almanya’dan denizaltı almayı planlıyor

0

Endonezya hükümetinin, Türkiye ya da Almanya’dan denizaltı satın almayı planladığı bildirildi.

Endonezya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dahnil Anzar Simanjuntak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ya da Almanya‘dan denizaltı satın almayı düşündüğünü belirtti.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun halihazırda bu konuda Almanya’da temaslarda bulunduğunu kaydeden Simanjuntak, Subianto’nun Türkiye veya Almanya’dan denizaltı alımı konusunu hala değerlendiğini ifade etti.

Sözcü Simanjuntak, jeopolitik ve jeostratejik meselelerin, denizaltı temini konusunda temel kaygıları olduğunu belirterek, Subianto’nun ziyaret sonrası denizaltı konusuna ilişkin Devlet Başkanı Joko Widodo’ya da rapor sunacağını aktardı.

Bakan Subianto, 27 Kasım’da Türkiye’ye yaptığı ziyarette, Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında Gölcük Tersanesi Komutanlığı Denizaltı İnşa Fabrikası’nda inşa halinde olan Reis sınıfı denizaltıları incelemişti.

Prabowo Subianto, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile iki ülke arasındaki güvenlik, askeri ve savunma sanayisi alanında iş birliği konularını ele almıştı.

STM ile Alman ThyssenKrupp ortaklığı

STM IDEF’17’de Alman firması ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile Endonezya Denizaltı Projesi kapsamında işbirliği anlaşması imzalamıştı. STM sözleşme sonrası şu açıklamayı yapmıştı: “Söz konusu proje kapsamında bir veya iki denizaltının Türkiye’de inşa edilmesi planlanmakta olup diğer denizaltıların Endonezya’da inşası öngörülüyor.” Denizaltıların entegre sistemleri ASELSAN ve HAVELSAN tarafından üretilmesi bekleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı için TKMS Ortaklığı ile Türkiye’den çeşitli alt yüklenicilerin katılımıyla yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük’te 6 adet Type 214 denizaltı üretiliyor. TKMS ve STM işbirliğinin temelinde bu ortaklık yatmaktadır.

https://www.defenceturk.net/  17.01.2010

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here