Boeing yeni insansız savaş uçağı konseptini tanıttı

0

Boeing, yeni insansız savaş uçağı konseptini Avustralya’da düzenlenen uluslararası havacılık fuarında tanıttı.

Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden biri olan Boeing, yeni çok görevli insansız savaş uçağı konseptini Avustralya’da düzenlenen uluslararası havacılık fuarı Avalon Air Show’da tanıttı.

Boeing’in Avustralya ile ortak geliştirdiği Airpower Teaming System adındaki otonom savaş uçağı, savaş koşullarında ortaya çıkan risklerin bir kısmını azaltmaya yardımcı olacak.

Avustralya’nın II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk yerli savaş uçağı olan Airpower Teaming System, 3 bin 704 km menzil sunacak. Otonom savaş uçağı, normal savaş uçaklarına kıyasla çok daha uzun süre uçabilecek ve daha yüksek g kuvvetine dayanabilecek.

Boeing Australia tarafından küresel savunma müşterileri için tasarlanan insansız savaş uçağı, şirketin Amerika Birleşik Devletleri dışındaki yeni insansız uçağı programına yaptığı en büyük yatırım olarak kayıtlara geçti.

Uçağın mevcut askeri uçaklarla akıllı ekip çalışması yoluyla havadaki misyonları tamamlayacak ve genişletecek şekilde tasarlandığı bildirildi.

Boeing Autonomous Systems Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Kristin Robertson, “Boeing Airpower Teaming System, müttefik güçlerin insanlı / insansız misyonları için önemli bir avantaj sağlayacak. Hızlı bir şekilde yeniden yapılandırma ve farklı türdeki görevleri farklı uçaklarda gerçekleştirme yeteneği sayesinde, hava gücünü koruduğu ve yansıttığı için gerçekten bir güç çarpanı olacak.” dedi.

BOEİNG AİRPOWER TEAMİNG SYSTEM’İN ÖZELLİKLERİ

11,7 metre uzunluğunda, 2 bin deniz milinden fazla uçabilen, istihbarat, gözetim ve keşif misyonları ve elektronik savaşı desteklemek için gemide bulunan sensör paketlerini entegre etme özelliğine sahip. Ayrıca yapay kullanım diğer uçaklar arasında güvenli mesafeyi korurken bağımsız veya insanlı uçağı desteklemek için istihbarat sağlayabilecek.

Boeing, projenin maliyetini açıklamadı; ancak otonom jetin insanlı bir savaş uçağına oranla daha ucuz olacağını belirtti. ABD dışındaki insansız sistemlere yaptığı en büyük yatırımı bu projeye yapan Boeing, uçağı dünyanın her yerindeki ülkelere satmayı planlıyor.

Otonom sistemler her ne kadar karada kendine daha fazla yer bulsa da, yavaş yavaş gökyüzündeki ağırlıklarını da artırmaya başladı. Zira Boeing’in yanı sıra Lockheed Martin ve Kratos Defence gibi havacılık şirketleri de bu alana önemli yatırımlar yapıyor.

Boeing Airpower Teaming System adındaki otonom savaş uçağının 2020 yılında gökyüzünde olması bekleniyor.

GÜNEŞ 27.02.2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here