E-Beyin cihazında Türk imzası

0

ABD’de California Üniversitesi’nde Türk Profesör Aydoğan Özcan’ın başında olduğu ekip, yapay zekâ tartışmalarını alevlendirecek türden bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz, insan beyni model alınarak, nesneleri ışık hızında tanıyabilen ve analiz edebilen bir yapay sinir ağı.

BİLGİSAYARIN “görme” süresinde, nesneyi tanımlamak için nesneden seken ışığı kullanan “Kırınımlayıcı Derin Sinir Ağı” verilen cihaz, ABD’nin California Üniversitesi Samueli Mühendislik Okulu’nda 3 boyutlu yazıcıyla geliştirildi. Cihaz, imgeleri işleme sürecinde gelişmiş bilgisayar programlarına ihtiyaç duymuyor. Optik sensörlerin yakaladığı nesne hakkında karar veriyor ve difraksiyonu (ışığın kırılarak yayılması) kullandığından enerji ihtiyacı da yok.

Ekibin başındaki Profesör Aydoğan Özcan, çalışmanın, anında veri ve imge analiziyle nesneleri sınıflandıracak yapay zeka temelli pasif cihaz kullanmaya yönelik yeni fırsatların önünü açtığını söyledi: “Bu optik sinir ağı cihazı, sezgisel olarak beynin bilgiyi işleme biçimini model alıyor. Medikal teknolojilerde, robotikte, güvenlik veya imge/video verisinin gerekli olduğu bir uygulamada pasif çalışacak eşsiz optik içerikleri ve yeni kamera tasarımlarını mümkün kılacak biçimde geliştirebilir.”

HÜRRİYET 05.08.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here