Havacılık şöleni ‘TEKNOFEST’ 20-23 Eylül’de İstanbul’da başlıyor

0

Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında sahip olduğu önemli tecrübe ve geçmişten ilham alan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne sayılı günler kala Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ( T3 VAKFI ) ev sahipliğinde ulusal basının önde gelen temsilcilerinin katıldığı Teknofest İstanbul tanıtım toplantısı Baykar Milli iHA AR-GE ve Üretim Tesislerinde gerçekleştirildi.

Havacılık, uzay ve teknoloji konularında toplumun genelinde farkındalık oluşturmak, bu alanda çalışan gençleri desteklemek, çocukları ve gençleri geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmek amacıyla düzenlenen TEKNOFEST İstanbul 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedeflerinde önemli rol oynayan kuruluşların paydaşlığında düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, birbirinden renkli etkinlikler ziyaretçilerini 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda karşılayacak.

Teknofest İstanbul tanıtım toplantısı Baykar Milli iHA AR-GE ve Üretim Tesislerinde basın mensuplarının eşliğinde gerçekleştirildi

Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedefleri doğrultusunda millî ve özgün teknolojilerin geliştirilmesinin, etik, ahlaki değerlere bağlı kalınarak dünyanın en iyisinin yapabileceğinin altını çizen T3 VAKFI Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar; “Bugün kullandığımız her türlü teknoloji aslında öncelikli olarak savunma sanayi şirketlerinin geliştirmiş olduğu, daha sonra ticarileşerek toplumun kullanımına sunulan teknolojilerdir. Bu bağlamda savunma sanayi teknolojileri ülkelerin gelişmişlik seviyelerine doğrudan etki etmektedir.

Türkiye, İnsansız Hava Araçları üretiminde kısa sürede ciddi mesafe kat edip, teknolojiyi üreten sayılı ülkeler arasına girmeyi başararak, yazılımı, donanımı ve tasarımı dahil olmak üzere %93’ü yerli olan katma değeri çok yüksek bir teknoloji üreten ülke durumuna gelmiştir.

Katma değeri yüksek teknolojilerin daha hızlı gelişebilmesi ve toplumda özellikle gençler arasında teknolojiye olan farkındalığı arttırmak için Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest’i düzenliyoruz. T3 Vakfı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte DENEYAP Atölyeleri’nde vakıf gönüllülerimizden oluşan bir ekiple gençlerin önünü açmak ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için gönüllü bir ruh ve inançla çalışıyoruz. Vakıf gönüllülerimiz ve bursiyerlerimiz ile 1450 orta okul ve lise öğrencimize 3 yıl süren eğitimler vererek teknolojik çalışmaları için imkan sağlıyoruz. İmkânı olmayan genç yeteneklerimize robotik ve kodlama eğitimleri başta olmak üzere teknolojik pek çok eğitimi eğlenceli metotlarda, gönüllü eğitmenlerimiz eşliğinde veriyoruz. Geleceğin teknolojilerini üretecek çocuklarımızı çekirdekten yetiştirmiş oluyoruz. Teknofest’e destek veren paydaşlarımızla birlikte şimdiye kadar proje geliştiren takımlara yaklaşık 2 milyon TL’lik malzeme desteği sağladık. 20-23 Eylül tarihleri arasında da TEKNOFEST’te yarışarak dereceye giren takımlara toplamda da 2 milyon TL’lik ödül verileceğini belirtmek isterim.

Bugün kendi geliştirdikleri roketi 2000 metreye fırlatan gençlerimiz, ileride ülkemizi millî teknoloji hamlesi ile birlikte uzayda hakettiği yere oturtacaklar. T3 Vakfı olarak ülkemizin hedeflerine ulaşması için gençlere çağrımız her zaman söylediğimiz gibi hayal et, araştır, geliştir ve üret. ” açıklamasında bulundu.

Kayıt ve daha fazla bilgi için : https://www.teknofestistanbul.org/

HÜRRİYET 11.09.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here