Shell Eco-Marathon Londra için geri sayım başladı

0

Uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un Londra’da düzenlenecek olan Avrupa ayağı için geri sayım başladı.

 Shell’in, inovasyon alanındaki en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye’den bu yıl 13 takım katılacak. Kırıkkale, Manisa, Bursa, Trabzon, Eskişehir ve Ankara’dan 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. Benzin ve dizelin yanında hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

Türkiye 13. kez katılıyor

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, yenilikçi fikirlerin hem enerji hem otomotiv sektöründeki gelişimin temelini oluşturduğunu belirterek şunları söyledi:

“İnovasyona dair bilgi birikimimizi Türkiye’den gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları global platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak bu yarışmaya 13. kez katılıyoruz, öğrencilerimiz her yıl, bir önceki yarışmadan daha iyi sonuçlar elde ediyor. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor, ileride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanında önünü açan projelerde rol alacağına inancım tam. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi, onları destekleyen okullarını ve akademisyenleri tebrik ediyorum. “

Dereceye girenler Londra’da yarışacak

“Shell Eco-marathon” yarışması, 2017 yılında yıl üçüncü kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle düzenlendi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’dan öğrenciler de katıldı. Toplam 22 takımın katıldığı yarışmanın kazanan takımlarına ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu tarafından verildi.

 

SHELL ECO-marathon 2018’e katılacak okullar
Takım AdıOkul AdıŞehirAraç KategorisiEnerji Kaynağı
HidroketAnkara ÜniversitesiAnkaraŞehir KonseptiHidrojen
HIDROKET JRKalaba LisesiAnkaraPrototipElektrikli Batarya
Team UMAKİTUludağ ÜniversitesiBursaŞehir KonseptiHidrojen
HidroanaAnadolu ÜniversitesiEskişehirPrototipHidrojen
BuAlertBoğaziçi ÜniversitesiİstanbulPrototipElektrikli Batarya
Facilisİstanbul Teknik ÜniversitesiİstanbulPrototipBenzin
HIDROISTİstanbul ÜniversitesiİstanbulŞehir KonseptiHidrojen
Team TERAKKITerakki Vakfi Özel Şişli Terakki
Fen Lisesi
İstanbulŞehir KonseptiElektrikli Batarya
Yeditepe RaptorsYeditepe ÜniversitesiİstanbulŞehir KonseptiElektrikli Batarya
AE2 PROJECT TEAMYıldız Teknik ÜniversitesiİstanbulPrototipElektrikli Batarya
HidroKaleKırıkkale ÜniversitesiKırıkkalePrototipHidrojen
EcoMagnesiaCelal Bayar ÜniversitesiManisaŞehir KonseptiBenzin
Enerji Teknolojileri
Topluluğu
Karadeniz Teknik ÜniversitesiTrabzonŞehir KonseptiHidrojen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here